T.C.
            ESKİŞEHİR VALİLİĞİ
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
 
           BASIN BÜLTENİ
                    TARİH : 30.06.2017
                     SAYI    :49                                                  
 
 
 
NASREDDİN HOCA NÜKTE, ZEKA VE HOŞGÖRÜ SEMBOLÜDÜR
(30 Haziran 1-2 Temmuz 2017 Nasreddin Hoca Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali)
 
 
            Nasreddin Hoca; Sivrihisar İlçesine bağlı adı sonradan “Nasreddin Hoca Mahallesi” olarak değiştirilen Hortu Köyü’nde doğmuştur. Nasreddin Hocamızı, bu yıl 30 Haziran 01-02 Temmuz 2017 tarihlerinde Sivrihisar İlçesinde düzenlenen etkinliklerle anacağız.
 
            Filozof, din adamı, eğitimci ve hukukçu kimliği yanında, ünlü mizah ustası olan Nasreddin Hoca’nın en önemli özelliği nüktedan olmasıdır. Yani hoca tatlı dilli, güler yüzlü, samimi bir kişiliğe sahiptir. İnsanları güldürür ama onlarla alay etmez. Asıl amacı insanları düşündürmek ve onlara mizahı kullanarak ders vermektir. O, Türk mizah gücünün, ince zekâsının efsaneleşmiş kahramanıdır.
 
            Balkanlardan Orta Asya’ya kadar tüm insanlığa dostluk, barış ve hoşgörü mesajları iletirken, milyonlarca kişinin yüreğinde ve zihninde özel bir yer edinen, dünyanın farklı yerlerinde farklı isimlendirmelerle varlığını sürdüren müşterek kültür unsurumuz Nasreddin Hoca’nın, birbirinden anlamlı yüzlerce fıkrasını hepimiz biliyoruz.
 
            Nasreddin Hoca her olaydan kendisi için güzel sonuç çıkarmayı bilir. Hemen umutsuzluğa kapılmaz. Eşeği kaybolmuşsa “iyi ki üstünde değilim”, sabununu kapıp kaçan karganın arkasından “onun üstü başı benimkinden daha kirli varsın alsın” diyebilecek kadar da iyimserliğe sahiptir.
 
            Devrinin önde gelen âlimlerinden dersler alarak İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürenNasreddin Hoca’yı, kültürümüze ve hayatımıza kattıkları için bir kez daha saygıyla, rahmetle anıyor, bu yıl 30 Haziran, 01-02 Temmuz tarihleri arasında Sivrihisar İlçemizde düzenlenen “Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali” ne her yerden herkesi davet ediyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.       
           
 
 
 
                                                                                                                                                  Azmi ÇELİK
                                                                                                                                                         Vali